Sazak: Hayatı paylaşmaya engel yok

Sazak: Hayatı paylaşmaya engel yok

Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak, 3 Aralık Dünya Engelliler günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Bir ülkenin çağdaşlığının, engellisine verdiği değerle anlaşıldığını vurgulayan Sazak, Adana’nın engelsiz bir şehir haline gelmesi noktasında faaliyetlerine tam gaz sürdürdüklerini belirtti.

Birlikte yaşamak, hayatı paylaşmak için bir engel bulunmadığının altını çizen Sazak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından anlamlı bir tarihtir.

Ülkemizde engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar, son yıllarda artış göstermektedir. Engelli bireylere yönelik yapılan bu çalışmalar, sadece engelli bireyleri ve ailelerini değil, toplumun her kesiminden bireyleri yakından ilgilendirmekte; dolayısıyla toplumdaki her bireyin engellilere yönelik farkındalığını arttırmak büyük önem arz etmektedir.

Bu bilinçle, Adana Kent Konseyi olarak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün önemini kavrıyor ve “Adana'yı nasıl daha engelsiz bir kent haline getirebiliriz?” sorusuna yanıt arıyoruz.

Günümüzde bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan biri, o ülkenin engelli vatandaşlarına verdiği değer ve sağladığı hizmetlerdir. Bu nedenle, engelli birey ve ailelerine yönelik hizmetlerin arttırılması ve engelli bireylerin kendi kendilerine yetebilen, üretken bireyler olmalarını sağlamak, en önemli hedeflerimiz arasında olmalıdır.

Adana Kent Konseyi olarak görevimiz; çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini artırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamaktır.

Bu görev ve sorumluluğun bilinciyle; insanca yaşamaktan başka hiçbir dileği olmayan engelli vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırma yolunda, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerimiz, kamu kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimizle birlikte, Adana’yı tümüyle engelsiz bir şehir haline getirene kadar çalışmaya devam edeceğiz.

Hiçbir engelin üretmeye, başarmaya, sevmeye ve sevilmeye engel olmadığının farkında olarak, "Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok" diyoruz..."

Facebookta Paylaş