Menopoz farkındalığı eğitimi başladı

Menopoz farkındalığı eğitimi başladı

15 ilçeye yayılacak menopoz eğitimlerin ilki, Güzelyalı Mahallesi’nde verildi. İlk dersi veren Doç Dr. Evşen Nazik, menopozun bir hastalık değil, kadın yaşam evrelerinden biri olduğunu anlattı.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi iş birliğiyle açılan Menopoz Okulu, eğitime başladı. Projeyle, Adana’nın 15 ilçesinde, geniş kitlelere ulaşılarak menopoz konusunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Proje kapsamında ilk eğitim Çukurova İlçesi Güzelyalı Mahallesi Cumhuriyet Parkı Okuma Salonu’nda verildi.

AMAÇ; KADININ YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK

Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Evşen Nazik, kadın vüdunu tanıttı ve üreme organlarını anlattı.

Katılımcı kadınlara anket formu da dağıtan Doç. Nazik, ”Ruhsal değişikliklerimiz var bu dönemde. ‘Psikiatrik değişiklikler neler, kazalardan nasıl korunacağız, doktora hangi durumlarda gitmeliyiz?’ gibi konulardan bahseceğiz. 5 mayıs günü de sertifika programı düzenleceğiz. Her perşembe saat 11’de eğitimlerimize devam edeceğiz. Eğitimdeki amacımız fardındalık yaratmak. Biz diyoruz ki; menopoz kadın yaşam evrelerindendir. Türkiye’de ortalama kadın ömrü 75 yıl oldu ve bunun yaklaşık üçte biri menopozla geçiyor. Bu nedenle menopoz bir hastalık değil, bir süreçtir. Bunun mesajını size vermek istiyoruz. Yaşam kalitenizi yükseltmek istiyoruz” dedi

KADINLAR 7 UZMANDAN EĞİTİM ALACAK

Çeşitli sorularla katılımcıların menopozla ilgili bilgi seviyesini anlamaya çalışan Doç Dr. Evşen Nazik, menopozun kadınlığın bittiği bir dönem olarak algılanmasının yanlış olduğunu vurguladı. Doç. Nazik, “Burada amacımız yaşam kalitemizi yükseltmek. 5 haftalık eğitim boyunca, alanının uzmanı 7 arkadaşımız sizlere yardımcı olacak. Her hafta bir konu işlenecek ve bugün ben size öncelikle vücudumuzu tanıtacağım, üreme organlarımızı anlatacağım. Haftaya gelecek olan arkadaşım yaşadığınız sıkıntıları ve bunları azaltmanın yöntemlerini anlatacak” diye konuştu.

Facebookta Paylaş