Menopoz Okulu ilk mezunlarını verdi

Menopoz Okulu ilk mezunlarını verdi

“Sağlıklı kadın, sağlıklı toplum” hedefiyle, kadınlara menopoz farkındalığı eğitimi veriliyor. Pilot uygulaması tamamlanan eğitimin 15 ilçeye yayılması planlanıyor.

 Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi iş birliğiyle açılan Menopoz Okulu’nun, Güzelyalı Cumhuriyet Parkı Okuma Salonu’nda başlatılan pilot uygulama eğitimi tamamlandı. Eğitimin verildiği salonda düzenlenen törende, eğitime katılan kadınlara sertifika, kursu veren eğitim görevlilerine de plaket verildi.

30 KADIN EĞİTİM ALDI

Menopoz konusunda akademisyenlerden ders alan 30 kadına sertifika verilen törende söz alan Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cennet Ünal, 5 hafta süren eğitimin son derece yararlı geçtiğini belirtti. Ünal, “Sağlıklı kadının sağlıklı toplumun temel taşı olduğuna inanan ve bu amaca ulaşmada bize destek veren bir Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Başkanımız Hüseyin Sözlü Bey’e sizlerin huzurunda çok teşekkür ediyoruz” dedi.

HÜSEYİN SÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR

Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Sait Polat da, başta Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye ve Adana Kent Konseyi’ne desteklerinden dolayı teşekkür ettiğini ifade etti.

BU EĞİTİM BENİM HAYALİMDİ

Çukurova Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Evşen Nazik ise, böyle bir eğitimin hayali olduğunu belirtti. Doç. Nazik, “Bunun gibi bir çok eğitim planlıyoruz. Bu fırsatı bana tanıyanlara teşekkür ediyorum. Yıllardır halka okul olarak nasıl açılabileceğimizi düşünüyordum. Bir türlü bunun yolunu bulamıyordum. Adana Kent Konseyi ile yollarımız kesişti ve hayalimizi gerçekleştirme fırsatı bulduk. Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonra farklı eğitimlerle de bir araya geleceğiz” dedi. 

MENOPOZ BİR HASTALIK DEĞİL

Eğitim alan kadınlar da, son derece yararlı bilgiler edindiklerini kaydederek, öğrendiklerini şimdiden uygulamaya başladıklarını ve menopozun bir hastalık olmadığını anladıklarını, yarattığı stresle daha kolay başa çıkma yöntemlerini öğrendiklerini vurguladılar.

Konuşmaların ardından pasta kesildi, mezuniyet kutlandı.

Mezuniyet törenine Adana Kent Konseyi Başkan Vekili Ömer Güner Sazak, Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Sağlık Komisyonu Başkanı Serap Sezer Tenikeci, ders veren öğretim görevlileri, Adana Kent Konseyi yöneticileri ve kursiyer kadınlar katıldı.

Projeyle, Adana’nın 15 ilçesinde, geniş kitlelere ulaşılarak menopoz konusunda farkındalık oluşturulması hedefleniyor. Menopoz farkındalık eğitimiyle; kadınların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Facebookta Paylaş