Kentsel Dönüşüm Çalıştayı yapılacak

Kentsel Dönüşüm Çalıştayı yapılacak

Adana Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu toplantısında İzmir ve Ankara’dan gelen konuklarla çevre ve kentsel dönüşüm konuşuldu.

Adana Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, 13 Ocak Çarşamba günü toplandı. Kent Konseyi Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya grup üyelerinin yanı sıra; milletvekili danışmanı Vural Cengiz, Uluslararası Stratejik Analiz Yönetişim İnovasyon Düşünce Derneği (USİYAD) Başkanı Derya Tüzen Ertem, Çukurova Kent Konseyi Başkanı Mahir Füsunoğlu konuk olarak katıldı. Adana Kent Konseyi Başkanı Ahmet Özen ve Kentsel Dönüşüm Çalışma Grubu Başkanı Nazım Biçer de toplantıda hazır bulundu.

Toplantıya Ankara’dan katılan Vural Cengiz yaptığı konuşmada; kentsel dönüşümle ilgili olarak büyükşehir ve ilçe belediyelerinin siyasi amaç gütmeden, birlikte çalışmaları gerektiğinden bahsetti.

İzmir’den katılan araştırmacı/eğitimci Derya Tüzen Ertem ise; Ankara’daki Dikmen Vadisi projesinin kamu elinden kaynak çıkmadan, kendi kendine finans yöntemiyle nasıl yürütüldüğünü anlattı. Ertem’in önerisi üzerine Adana’da Kent Konseyi ve USİYAD işbirliğiyle bir kentsel dönüşüm çalıştayı yapılması kararı alındı.

Çevre ve kentsel dönüşüm konularında fikir alışverişi yapılan toplantıda; Adana’nın daha modern bir şehre dönüşmesi için yapılması gerekenler tartışıldı. İnsanları geçmişlerinden ayırmadan, toplumsal hafızayı yok etmeden, modern toplum amacına yönelik bir kentsel dönüşüm projesine ulaşılması gerektiği vurgulandı.

Katılımcılar; “Kentsel dönüşümlerde ortak fayda ulusal amaca yönelik olursa istenilen amaca rahatlıkla ulaşılır.” mesajını verdi.

Facebookta Paylaş