Kent Konseyleri Adana\'da buluştu

Kent Konseyleri Adana\'da buluştu

Türkiye genelinden 65 şehrin Kent Konseyi Başkan, Genel Sekreter ve Üyeleri Adana'da "Kent Vizyonu ve Kent Konseyleri Toplantısı"nda buluştu.

Adana Kent Konseyi evsahipliğinde, Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) tarafından Kent Vizyonu ve Kent Konseyleri Toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyeleri, 65 şehrin Kent Konseyi Başkan, Genel Sekreter ve Üyeleri, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Dönem Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz ve basın mensupları katıldı.

75. Yıl Sanat Galerisi'nde gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını yapan Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak, Kent Konseylerinin kentlerdeki problemlerin çözümündeki katkısını vurguladı. Bir kentin vizyonunun o kentte yaşayan kişilerin ileriye dönük hayallerinden oluştuğunu belirten Sazak; "Günümüzde Kent Konseyleri; kent yaşamında kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek amacıyla bir araya gelen aktörlerden oluşan vazgeçilmez birer yerel yönetişim unsurudur." diye konuştu.

TKKB Dönem Başkanı Necati Binici, birliğin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi verirken; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, sorunların çözümü noktasında birlik ve beraberlik içinde olunması gerektiğini aktardı. Artık ülkelerin değil, şehirlerin birbiriyle yarıştığını ifade eden Şahin, "İdeolojik belediyecilik ve yol-su belediyeciliği artık tarihe karıştı. Bugün artık Adana olarak, Gaziantep olarak, New York'la, Tokyo'yla yarışmak zorundayız." dedi.

Adana Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Yard. Doç. Dr. İsmail Güneş, konsey adına yaptığı vizyon sunumunda Atatürk'ün "Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da doğmuştur." sözüne atıfta bulundu. Atatürk'ün milli mücadele için Adana'dan ilham aldığını belirten Güneş, "Vizyonumuz Adana'yı tüm Türkiye'ye ilham verecek bir marka kent yapmak." ifadelerini kullandı. Programda Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, kentte uygulanan projeler ve gerçekleştirilen hizmetleri bir sunum ile katılımcılara anlattı. 

Belediyeciliğin yalnızca yol yapmak, su getirmek olmadığının farkındalığı ile evde yaşlı bakımı gibi sosyal hizmetlerin yanı sıra eğitime de önem verdiklerini, gençlik merkezlerinde binlerce öğrenciye ücretsiz eğitim vererek onları geleceğe hazırladıklarını söyleyen Başkan Sözlü, Adnan Menderes Sahil Yolu'nun kentin prestij projesi olduğunu ifade etti. Adnan Menderes Sahil Yolu'ndaki rekreasyon çalışması ile mevcut bulvarın bir şeridinin trafiğe kapatılarak yerine bisiklet ve koşu yolu, kaldırım, sahil düzenlemesi yapıldığını söyleyen Başkan Sözlü, Adana Büyükşehir Belediyesi olarak samimi bir tavırla kentin gelişerek değişimi için çalıştıklarını belirtti.

Atılım Üniversitesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Savaş Zafer Şahin ise yaptığı sunumda, "kent vizyonu" kavramının tarihsel sürecine değindi.

Yuvarlak masa etrafında atölye çalışması şeklinde devam eden programda, kent vizyonunun kentte yaygınlaştırılmasının formülleri aranarak; kent vizyonunun uygulanmasında kent konseyinin rolü tartışıldı.

Facebookta Paylaş