Kent Konseyi Kadın Meclisi: "Mecliste 194 koltuk işgal altında"

Kent Konseyi Kadın Meclisi: "Mecliste 194 koltuk işgal altında"

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi ve kadın haklarını Savunan STK’lar bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yaptılar.

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Cennet Ünal ve Diğer STK yöneticileri, kadına seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden daha önce verip, Türk kadınlarına bu ayrıcalığı yaşattığı İçin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarını ve minnetlerini saygıyla anarak ifade ettiler.

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi ve kadın haklarını savunan STK'ların ortaklaşa yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

"Seçme ve seçilme hakkını elde etmenin 82. yılında, TBMM’deki 194 “kadın koltuğu” erkek işgali altında!

Türkiye’de kadınlar seçme ve seçilme hakkını 82 yıl önce, 5 Aralık 1934’te elde etti. 82 yıldır, hemen her konuda birbirini yiyen erkek siyasetçilerin uzlaştığı tek konu “kadınların siyasetten uzak tutulması” oldu.

Hali hazırda TBMM’deki dört siyasi partiden biri dışında tümü, erkekleri iktidara getirmek için kadınların emeğini sömürürken, iş seçim listelerini yapmaya geldiğinde kadınlar yokmuş gibi davranıyor.

TBMM’deki partilerin kadın oranlarına bakınca, her kampanya döneminde adaletten, eşitlikten, pozitif ayrımcılıktan bahseden partilerin kadın-erkek eşitliği konusunda “samimiyeti ve gerçek yüzü” de ortaya çıkıyor.

1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinin ardından TBMM’de kadın oranı yüzde 14,73.

AK Partili milletvekillerinin yüzde 10,73’ü (34 kişi), CHP’lilerin yüzde 15,04’ü (20 kişi), MHP’lilerin yüzde 7,5’i (3 kişi), HDP’lilerin yüzde 38,98’i (23 kişi) ve 1 de bağımsız milletvekili kadın. 469 erkek milletvekiline karşın, 81 kadın milletvekili var. Başka bir deyişle 194 koltuk işgal altında!

TBMM’deki Mehmet, Ali ve Mustafa isimli milletvekili sayısının toplamı bile kadın milletvekillerinin toplamından 12 fazla!

BM 2014 Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde Türkiye, 105 ülke arasında 71’inci, Dünya Ekonomi Forumu 2015 Küresel Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’nda ise 145 ülke içinde 130’uncu sırada yer alıyor. Aynı rapora göre Türkiye mecliste kadın temsiliyetinde 86’ncı, bakanlık pozisyonlarında 139’uncu sırada bulunuyor.

Kadınların olmadığı Meclis “doğal olarak” kadınlar için çalışmıyor. Aksine “kadın ve çocuk düşmanı”, tüyler ürpertici yasalar çıkarmaya çalışıyor, eşitsizlik ve adaletsizlik uçurumunu daha da büyütmek için elinden geleni yapıyor.

Kadınların işgücüne katılımının artması, erkeklerle eşit eğitim hakkına sahip olması, eşit işe eşit ücret verilmesi, çocuk yaşta evliliklerinin ve kadına yönelik şiddetin önüne geçilmesi, yolsuzlukla mücadele edilmesi, çevre ve kadın dostu kentler için TBMM’nin yüzde 50’sinin kadın olması gerekiyor.

Yüzde 50’den azına razı değiliz, gasp edilen 194 koltuğu istiyoruz!

O koltukları alana kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğiz!"

Facebookta Paylaş