Karaisalı Devlet Hastanesi\'ne Engelsiz Mekan plaketi

Karaisalı Devlet Hastanesi\'ne Engelsiz Mekan plaketi

Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi, Karaisalı Devlet Hastanesi'ne "Engelsiz Mekan" plaketi verdi. Hastanede düzenlenen törene, Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, Engelli Meclisi Başkanı Ali Duran Karakaya ve hastane yöneticileri katıldı.

Törende konuşan Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, amaçlarının engellilerin sağlık hizmetlerinden kimseye ihtiyaç duymadan yararlanması olduğunu belirtti. Arıkan, "Kamu hastanelerinde, engelli vatandaşların sağlık hizmetlerinden daha kolay ve kimseye ihtiyaç duymadan yararlanmalarını sağlamak için revizyon çalışmaları yaptık. Amacımız tüm hastanelerimizde engelli vatandaşlarımıza ergonomik ortamlar yaratmak ve toplumda farkındalık oluşturmaktır" dedi.

Hastanelere farklı engelleri olanlar için düzenleme yaptıklarını belirten Arıkan şöyle konuştu: 

"Hastanelerimizde tüm engelli vatandaşlarımız düşünülerek çalışma yürütüyoruz. Bu yaptığımız çalışmalar içinde; görme engelliler için hissedilebilir yüzey ve Braille alfabesi ile yapılmış kat yerleşim planı, asansörde Braille alfabesi var. Ayrıca ortopedik engelliler ve yaşlılar için rampa, yardıma ihtiyacı olanlar için engelli yardım kulesi, engelliler için özel oda, özel banyo, özel lavabo, bütün yerlere engelsiz ulaşım, otopark, engelli danışma masası bulunuyor. Ayrıca, ihtiyaç halinde personel refakati, işaret dili eğitimi almış sağlık personeli hizmeti var." 

Yapılan konuşmanın ardından, 'Engelsiz Mekan' plaketinin hastane yönetimine sunulmasıyla sona erdi.

Facebookta Paylaş