Kadın mahkumların rehabilitesine ve intibakına destek

Kadın mahkumların rehabilitesine ve intibakına destek

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi, Adana Büyükşehir Belediyesi ve AKDAM ile birlikte "Mahpusluk Sürecinde ve Sonrasında Kadınlar İçin Çözümler Çalıştayı” ile kadın mahkumların rehabilitesine, mahpusluk sonrası intibak sürecine destek oluyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen, Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi ile Adana Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM) "Sivil Düşün Hibe Programı” kapsamında "Mahpusluk Sürecinde ve Sonrasında Kadınlar İçin Çözümler" konulu iki günlük çalıştay gerçekleştirildi.

KENT KONSEYİ, DENEYİMLERİNİ PAYLAŞTI

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Cennet  Ünal’ın, Yumurtalık Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda kadın mahpuslara yönelik yaptıkları çalışmaları ve deneyimlerini paylaştığı çalıştayda, İnsan Hakları Aktivisti Zafer Kıraç ile  Uzman Psikolog Dr. Fulya Giray Sözen, daha önce yürütülen alan çalışmalarını ve saha deneyimlerini içeren sunumları aktardı.

MAHKUM KADINLARA MERKEZ

Mahkum kadınların infaz sürecinde ve sonrasında yaşadıkları sorunlarla ilgili farkındalık oluşturmayı amaçlayan çalıştayda, Adana yerelinde, infaz sonrasında kadın mahpusların başvurabileceği barınma, yol, istihdama yönelik temel ihtiyaçların karşılamasına dair  bütünlükçü bir politikaya ve bunlara ulaşabilmelerini sağlayacak bir merkeze ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.

GENİŞ KATILIM

Çalıştaya; Sivil Toplum Örgütlerinden Sorumlu Vali Yardımcısı Azmi Yeşil, Dernekler Masası İl Müdürü Recep Kurtoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Hamide Nurgül Kaya ve kurum çalışanları, Adana Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürü Ramazan Bulut, Sarıçam ve Yüreğir Kültür Dairesi müdürleri, Seyhan ve Çukurova Kent Konseyi temsilcileri, Halk Sağlığı İl Müdürlüğü temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Kalkınma Ajansı Temsilcisi, Adana Barosu adına Kadın Komisyonu temsilcileri, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve Uzman Psikolog Eda Ünlü Sağdıç ile AKDAM gönüllüleri katıldı. 

Facebookta Paylaş