Kadın girişimciler ekonomik kalkınmayı hızlandıracak

Kadın girişimciler ekonomik kalkınmayı hızlandıracak

Adanalı kadın yöneticiler, EBRD tarafından uygulanan Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamında bir araya geldi. Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) işbirliğiyle yapılan toplantıda, kadın girişimcilerin ekonomik kalkınmayı hızlandıracağının altı çizildi.

Avrupa Birliği (AB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye İş Kurumu tarafından finanse edilen “Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı” kapsamında yapılan toplantı; Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi ve AESOB işbirliğinde 100’e yakın kadın girişimcinin katılımı ile gerçekleşti. Seminerde, kadın girişimcilerin finansal ve yönetimsel yetkinlikleri ile sosyal becerilerinin geliştirilerek sunulan danışmanlık ve finansman destekleri konusunda bilgi verildi.

Adana ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Sözütek ile Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Cennet Ünal’ın da birer konuşma yaptığı seminerde Sözütek; “Kadınlarımızın girişimci olmalarını destekliyor, onların çoğunlukta olduğu işletmelerin daha başarılı olacağını düşünüyoruz. Kadın girişimcilerimizin ekonomiye katkı sağlamaları ülke ekonomisinin gelişmesine de katkı sağlayacaktır. Her platformda kadınlarımızın destekçisiyiz, onların başarıları bizlerin de başarısı demektir.” dedi. Sözütek, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Cennet Ünal’a da işbirliği için teşekkür ederek; ortak projelere devam edileceğini ifade etti.

Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Cennet Ünal konuşmasında, “Kadın girişimciliğinin desteklenmesi, kadınların hassasiyetlerini ekonomik hayata taşıyacaktır. Girişimciliğin desteklenmesi, istihdam teşviklerinin artması gerekmektedir. Kadınlarımızın iktisadi hayata katılması ekonomik kalkınmayı hızlandıracağı gibi, kendi işlerinin patronu olmaları halinde de iş dünyasına farklı bir duyarlılık getirecektir.” ifadelerini kullandı.

Program ve Finans Danışmanı Ahmet Güney Gönüllü ‘Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği” ve “İşletme Merceği” konularında bilgi verdi. Gönüllü konuşmasında, kadın liderlerin kendi hayatlarında kurmaları gereken denge çemberine dikkat çekerek, başarılı liderlerin büyük resme nasıl bakması gerektiğine, iş ve hayat dengesinin önemine ve kadın liderler olarak hangi alanlarda kendilerini güçlendirebileceklerine yönelik önemli bilgiler paylaştı. Seminerde ayrıca kadın girişimci ve yöneticilere, işletmelerini analiz ederek gelişim fırsatlarını, güçlü yanlarını ve yönetim becerilerini ölçebilecekleri programa özel olarak geliştirilen ‘İşletme Merceği’ hakkında da detaylı bilgi verildi. Seminer boyunca katılımcı kadın girişimci ve yöneticiler, birbirleriyle tanışarak ortak bir platformda iş ağı geliştirme şansı da yakaladılar.

Facebookta Paylaş