Kadın Meclisi Göç ve Mülteci Komisyonu toplandı

Kadın Meclisi Göç ve Mülteci Komisyonu toplandı

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Göç ve Mülteci Komisyonu’nun Ocak ayı konuğu Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) oldu.

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi bünyesinde faaliyet gösteren Göç ve Mülteci Komisyonu, 14 Ocak Perşembe günü toplandı.

Kent Konseyi Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya komisyon üyelerinin yanı sıra Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nden  temsilciler ve gönüllüler de katıldı. SGDD Proje Asistanı İrem Erdemoğlu ve Uyum Uzmanı Gamze Mutluer, Türkiye’deki sığınmacılar ile ilgili bilgi verdi.

Yapılan sunumlarda Birleşmiş Milletler’in (BM) mültecilere yönelik uygulamaları, sığınmacı ve mülteci tanımlarının kapsamı, mülteci hakları ve Türkiye’deki mülteci ve sığınmacıların durumu gibi konular hakkında bilgi verildi. Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin ve yerel yönetimlerin mültecilere karşı sorumlulukları tartışıldı. Ayrıca, SGDD’nin sürecin başından bu yana yürütmüş olduğu saha çalışmaları ve projeler hakkında bilgi paylaşımı yapıldı.

Ortak yürütülebilir eylem planlarının da tartışıldığı toplantıda SGDD üyeleri, Kadın Meclisi tarafından başlatılan mültecilere gıda yardım kampanyası için teşekkür ettiler.

Facebookta Paylaş