Engellilerde tacizden korunma ve cinsel eğitim paneli

Engellilerde tacizden korunma ve cinsel eğitim paneli

Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi ve Artı Eğitim Gönüllüleri Derneği'nin birlikte organize ettiği, 'Engellilerde Tacizden Korunma ve Cinsel Eğitim' konulu eğitim semineri düzenlendi.

İki gün süren seminerin açılış konuşmasını Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak yaptı. Sazak, seminerin yararlı olacağına inandığını söyledi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü'nden Doç. Dr. Ayten Düzkantar, engelli çocukların cinsel tacizin hedefleri arasında yer aldığını belirtti. Düzkantar, "Özellikle zihinsel engelli çocuklar, 'nasıl olsa bilemezler' ya da 'nasıl olsa kimseye anlatamaz' düşüncesiyle kötü niyetli insanların hedefi olabilirler. İyi ya da kötü bir şey yapıp yapmadıklarını da bilemezler ve dolayısıyla hedef olarak seçilebilirler. Engelli ya da engelsiz fark etmez, çocuklar ilkokul çağına kadar cinsel gelişim ile ilgili öğrenmesi gerekenleri öğrenmiş, beceri, kural ve davranışları edinmiş olmalılar. Anaokulu, ilkokul ve özel eğitim eğitmenlerinin cinsel gelişim, cinsiyet eğitimi ve tacizden korunma eğitimini mutlaka alması gerekiyor. Eğer çocuğunuz engelliyse, özel eğitim için gönderdiğiniz eğitim kurumu; cinsel gelişim, cinsiyet eğitimi ve tacizden korunma yöntemlerini öğretecek donanımda eğitmenler çalıştırmalı. Siz bunu talep ettiğinizde özel eğitimin kurumunuz da bunu planlayacaktır" dedi.

Doç. Dr. Ayten Düzkantar, seminerin ilk günü özel eğitim veren eğitimcilere, ikinci günü ise engelli velilerine bilgiler aktardı.

Facebookta Paylaş