Başkan Özen\'den Dünya Gönüllüler Günü Mesajı

Başkan Özen\'den Dünya Gönüllüler Günü Mesajı

Adana Kent Konseyi Başkanı Ahmet Özen, 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Gönüllü çalışmanın, yaşanabilir bir gelecek için ne kadar önemli olduğunun altını çizen Özen; mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Gönüllülük; bireylerin sorumluluk anlayışıyla, çıkar gözetmeksizin, bilgi, zaman, beceri, deneyim ve kaynaklarını bir sivil toplum kuruluşunun amacı doğrultusunda kullanmasıdır. Gönüllü olarak çalışmak, bir sivil toplum kuruluşunun var oluşunun temel unsurlarından biridir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1985 yılında, gönüllü çalışmaları ve faydalarını dünya çapında duyurmak ve gönüllü programlara katılımı arttırmak amacıyla '5 Aralık' tarihinin her yıl Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmasına karar vermiştir. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 123 ülkede 5 Aralık, Dünya Gönüllüler Günü olarak kutlanmaktadır.

Gönüllü hizmetleri daha da yaygınlaştırmak ve tanıtmak için; Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 2001 yılını, Dünya Gönüllüler Yılı olarak ilan etmesiyle birlikte, bu konuda yapılan çalışmalar ve hazırlıklar da daha fazla önem ve hız kazanmıştır.

Adana Kent Konseyi ise, 2001 yılından bu yana değerli destekçileri ve gönüllüleri aracılığıyla; daha yaşanabilir bir Adana yaratmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Tüm dünyada sivil toplum kuruluşlarının büyük öneme sahip olduğu bu günlerde gönüllü çalışmalara ülkemizde ve şehrimizde de büyük ihtiyaç vardır. Dünya Gönüllüler Günü, gönüllülük kavramının toplumumuzda daha geniş kitlelere yayılması ve gönüllü çalışmaların yerel, ulusal ve global platformlarda tanıtılması için önemli bir fırsattır. Gönüllük kavramının tanıtılması, yaygınlaştırılması ve desteklenmesi, bireyleri yaşadıkları topluma karşı daha sorumlu olmaya yönlendirir ve bir arada hareket etmeyi sağlar.

Bu duygu ve düşünceler ile şehrimizde faaliyet gösteren tüm gönüllülerimizin Dünya Gönüllüler Günü'nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum."

Facebookta Paylaş