Aslan: Basın demokrasinin teminatıdır

Aslan: Basın demokrasinin teminatıdır

Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, basına sansürün kalkmasının 108. yıldönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

24 Temmuz 1908 tarihinde Türk basınında sansürün kaldırılması dolayısıyla bu tarihin "basın bayramı" olarak kutlandığını belirten Aslan, "Basın, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Toplumun bilgilendirilmesini, farklı fikirlerin dile getirilmesini sağlar." ifadelerini kullandı.

Basının demokrasinin teminatı olduğunu vurgulayan Aslan, şunları kaydetti:

"Gelişmiş demokrasilerdeki en önemli özgürlüklerden birisi de ifade ve haber alma özgürlüğüdür. Bu bakımdan sansürün kaldırılması ve ifade hürriyetinin sağlanması, basın tarihimizin hiç kuşkusuz en önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmiştir. Kamu yararını gözeterek vatandaşların yalnızca gerçeği öğrenmesine çalışan ve bu işi yaparken gazetecilik mesleğinin gerektirdiği ilkelere uyan bir habercilik anlayışı, toplumsal bilincin ve demokrasinin gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Basın milletin müşterek sesidir" ifadesi; basının toplumu aydınlatma bakımından önemini ve basın mensuplarının üstlendiği sorumluluğu ortaya koymaktadır.

Basının geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Hatta günümüzde, teknolojik gelişmeler sonucu ulaşmış olduğumuz bilgi çağında basının önemi daha da artmış durumdadır.

Yerel taleplerin yansıtıldığı bir iletişim ortamının oluşmasında en büyük rol, yerel basına düşmektedir Kamuoyunu aydınlatmak için her ortamda, her şartta, sorumluluk duygusu içinde, toplumun haber alma özgürlüğü adına görevlerini yerine getiren yerel medya çalışanlarımızı takdir etmemek mümkün değildir. İlimizdeki gelişmelerin doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde hem halkımıza hem de ülke gündemine taşınmasında yerel basın mensuplarımıza büyük görevler düşmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; güç koşullar altında, gece gündüz demeden gerekirse hayatlarını tehlikeye atarak büyük çaba sarf eden, her koşulda sorumluluk bilinciyle çalışarak bu zorlu görevi yerine getiren basın çalışanlarının 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutluyor ve sağlıklı, huzurlu, başarılarla dolu bir çalışma hayatı diliyorum."

Facebookta Paylaş