Adana Kent Konseyi\'nden bir ilk daha!

Adana Kent Konseyi\'nden bir ilk daha!

Adana Kent Konseyi, iyi yönetişim ile katılımcı demokrasiyi ve yaşam kalitesini geliştirmeyi hedefliyor.

Faaliyetlerini Boğaziçi Üniversitesi Vakfı bünyesinde yürüten ve kâr amacı gütmeyen Argüden Yönetişim Akademisi, Adana Kent Konseyi ve Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile ‘Sivil Toplumda İyi Yönetişim Sertifika Programı’'nın açılışı yapıldı.

"BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAKTIR"

Tarihi Kız Lisesi Binası’nda gerçekleştirilen açılış programına yerel yönetimler ve kamu kurumlarının liderleri ile birlikte Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan İlçe Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak, Genel Sekreter Ekrem Aslan, Argüden Akademi Kurucusu Dr. Yılmaz Argüden, Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Prof. Dr. Muhittin Acar katıldı. 

Açılış konuşmasını yapan Ömer Güner Sazak; Birleşmiş Milletler Cemiyeti'nin kurulması ile insana verilen değerin arttığını, bununla birlikte sivil toplum kuruluşlarında gelişmeler olduğunu, Türkiye'de ise sivil toplum bilincine geç ulaşıldığını ifade etti. Sazak, sivil toplumun gelişip güçlenmesi adına Adana'da yapılan bu programın büyük katkılar sağlayacağını belirtti.

"İYİ YÖNETİŞİM DEMOKRASİMİZİN KALİTESİNİ ARTTIRIR"

Dr. Yılmaz Argüden konuşmasında; “Modern çağda demokrasinin ve insan haklarının özü, insanların kendilerini ilgilendiren kararlara katılabilmeleridir. İyi yönetişim, kurumlara duyulan güveni artırarak yaşam kalitemizi geliştirir. Katılımcı demokrasinin kilit aktörü olan STK’larda iyi yönetişim ilkelerinin benimsenmesi demokrasimizin kalitesini artırır.” dedi. Dr. Argüden ayrıca, “STK’ların kurumsal sürdürülebilirlikleri, etkili kaynak yaratabilmeleri ve işbirlikleri geliştirebilmeleri, kamuda karar alma süreçlerine kaliteli katkı sağlayabilmeleri için iyi yönetişimin kültür olarak benimsenmesi gerektiğini” vurguladı.

"ZAMANI İYİ OKUMAK GEREKİR"

Programda konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, sivil toplumun katılımcı demokrasilerin vazgeçilmezi olduğunu ifade ederek, sivil toplum tanımının içini doldurmak gerektiğini söyledi. Başkan Sözlü, "Zamanı iyi okumak, kavramak gerek. Son 30 yılda yaşadığımız Dünya'nın hızına ayak uydurmak lazım. Güçlenen yönetişim kavramını iyi anlamak gerek" dedi.

SİVİL TOPLUMDA İYİ YÖNETİŞİM EĞİTİM PROGRAMI

Argüden Yönetişim Akademisi; Adana Kent Konseyi işbirliğinde sivil toplum kuruluşlarında sivil toplumda görev alan yönetici ve yönetici adayları, sivil toplumda kariyer yapmak isteyen yeni mezunlar ve sivil toplum çalışanları ve gönüllüleri olmak üzere 300’ü aşkın başvuru arasından seçilen toplam 50 kişiye eğitim sertifikası verecek. Eğitim, iyi yönetişim uygulamalarına dair farkındalık yaratmayı, bütünsel, stratejik bakış açısı ve entegre düşünce yapısını kazandırmayı, sosyal sermaye geliştirme ve sürdürülebilir finansal kaynak oluşturma becerisini artırmayı, yasal yükümlülükler hakkında bilgilendirmeyi amaçlıyor. Eğitim, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası (TMMOB), Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Uluslararası Atık Çalışma Grubu (IWWG), ROTARACT, Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV) gibi seçkin sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla gerçekleştirilecek.

Program, kamu ve sivil toplum liderleri, sivil topluma gönül vermiş profesyoneller ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerindeki akademisyenler tarafından verilecek. Argüden Yönetişim Akademisi kurucusu Dr. Yılmaz Argüden, Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Erdal Yıldırım, AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan, Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mine Eder, Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Muhittin Acar, Change.org ve Good4Trust kurucusu sosyal girişimci Uygar Özesmi ve Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Kurucu Başkanı Ali Kamil Uzun da eğitmenler arasında yer alıyor.

Eylül ayında başlayan eğitim, 5 hafta içinde toplam 11 gün ve 22 ders ile tamamlanacak. Program yoğun istek üzerine 19 Eylül’de İstanbul’da da açılıyor. 
Eğitim süresince katılımcılara Argüden Yönetişim Akademisi yayınları hediye edilecek.

Facebookta Paylaş