Adana Kent Konseyi\'nden Çocuk Hakları Zirvesi

Adana Kent Konseyi\'nden Çocuk Hakları Zirvesi

Adana Kent Konseyi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nde UNICEF ve ILO gibi uluslararası örgütleri konuk etti.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında, Adana Kent Konseyi, Büyükşehir Belediyesi, UNICEF, ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü), AESOB (Adana Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği) ve DAGA (Doğu Akdeniz Gelişim Atölyesi) işbirliğinde Uluslararası Çocuk Hakları Zirvesi'nin ilki gerçekleşti.

75. Yıl Sanat Galerisi'nde gerçekleşen zirveye; Adana Valisi Sn. Mahmut Demirtaş'ın eşi Beyhan Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, AESOB Başkanı Nihat Sözütek, UNICEF, ILO ve TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) temsilcileri ile, Adana'nın önde gelen kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda, Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Burak İnceoğlu da hazır bulundu.

Hüseyin Sözlü ve Nihat Sözütek'in açılış konuşmalarıyla başlayan programda söz alan İnceoğlu, çocuk işçiliğinin kanayan bir yara olduğuna dikkat çekerek; "Çocuklarımızın toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak, onlarla ilgili sorunların tespiti ve çözümü için çalışmalar yapmak, Adana Kent Konseyi olarak görevlerimizdir. Bu görevler doğrultusunda; Uluslararası Çalışma Örgütü ve UNICEF gibi konunun dünyaca bilinen kuruluşlarına ev sahipliği yapmak bizim için onur vericidir. Kendilerine teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Programda; UNICEF Sosyal Politika Uzmanı Melih Akın: "Çocuk Hakları ve İş İlkeleri", ILO Program Yöneticisi Nejat Kocabay: "Dünya Üzerinde Çocuk İşçiliği", TESK Eğitim ve Planlama Müdürü Ersin Arsantaj: "Geçmişten Günümüze Usta-Çırak İlişkisi" ve Proje Uzmanı Zehra Kaya: "Türkiye'de Mesleki Eğitim ve Çocuk İlişkisi" konularında katılımcılara bilgi verdi.

Uzmanlar, Türkiye İstatistik Enstitüsü verilerine göre ülkemizde 893.000 çocuk işçinin bulunduğunu belirterek; bu çocukların yüzde 44'ünün mevsimlik tarım işçisi konumunda olduğunu vurguladılar.

Türkiye'de bir ilk olan ve bölgemizde her yıl tekrarlanması kararlaştırılan zirve, konuşmacılara plaket takdimiyle sona erdi.

Facebookta Paylaş