Adana Kent Konseyi\'nden 5 Ocak Kurtuluş Bayramı\'na özel çalışma

Adana Kent Konseyi\'nden 5 Ocak Kurtuluş Bayramı\'na özel çalışma

Adana Kent Konseyi, birlikte yaşama ve hemşehircilik bilincinin gelişmesine katkı bağlamında; her geçen gün kurumsallaşan; sivil toplum kuruluşları, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri ve şehrin ileri gelenlerinden oluşan sivil bir kent insiyatifidir.

Adana Kent Konseyi, Çukurova Fuarcılık A. Ş. ile birlikte, Adana’nın tarihsel geçmişine ve günümüzde edindiği konuma uygun olarak “5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Bayramı” etkinliği düzenlemiş bulunmaktadır. Bu sene 95. Yılı kutlanacak olan etkinlikte; bir sergi, belgesel ve üç kitaptan oluşan yayın seti hazırlanmıştır. 5 Ocak kutlamalarının görkemli ve etkileyici biçimde gerçekleşmesi, kutlamaların bölgesel ve ulusal düzeyde Adana’nın tanıtılmasına katkı sağlamasına özen gösterilmiştir.

Etkinlik kapsamında hazırlanan “Adana Yerel Basınında 5 Ocak Kutlamaları Sergisi (1922-1992)”, 75. Yıl Sanat Galerisi ve Açılış Resepsiyonu’nda sunulacaktır. 1922’den günümüze kadar nasıl kutlandığına dair bilgi ve belgeleri içeren belgesel ise aynı şekilde takdim edilecektir. Yine, bu kapsamda hazırlanan “Adana Yerel Basınında 5 Ocak Kutlamaları Kataloğu (1922-1992), “Çukurova Milli Mücadele Şiirleri Antolojisi” ve“Çukurova Milli Mücadele Hatıraları-I” adlı kitaplar, kutlamalar boyunca halkımıza dağıtılacaktır.

95. Yılını kutladığımız 5 Ocak Adana’nın Kurtuluş Bayramı’nın tarihçesini de ortaya çıkaran bu eserlerin ortaya çıkmasında Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Hüseyin Sözlü ve Çukurova Fuarcılık A.Ş yönetim Kurulu üyelerinin çok önemli destekleri olmuştur. Kentimiz Adına şükranlarımızı sunarız..  Adanamızın şanlı tarihine damga vuran tüm şehitlerimizi ve o dönemin kahraman gazilerini saygıyla anıyoruz.

Facebookta Paylaş