Adana Feslefe Festivali başladı

Adana Feslefe Festivali başladı

Adana Kent Konseyi ve Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Felsefe Bölümü işbirliğiyle gerçekleştirilen, Büyükşehir Belediyesi'nin destek verdiği Felsefe Festivali başladı. Portakal Çiçeği Karnavalı etkinlikleri kapsamında iki gün sürecek festivalin açılışı, Tarihi Kız Lisesi binasında yapıldı.

Açılışa Adana Kent Konseyi yöneticileri, Adana Büyükşehir Belediyesi bürokratları, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Felsefe Bölümü akademisyenleri, öğrenciler ve konuklar katıldı.

DÜZENLİ ETKİNLİĞE DÖNÜŞMELİ
Felsefe Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Adnan Gümüş, organizasyonun her yıl düzenli yapılan bir etkinliğe dönüşmesini arzu ettiğini söyledi. Adana Kent Konseyi Başkanı Ömer Güner Sazak da Türkiye'nin ilk Felsefe Festivali'nin Adana'da yapılıyor olmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Mahmut Tülek ise Adana'nın çeşitli nedenlerden dolayı Türkiye genelinde zaman zaman farklı algılandığını vurgulayarak, kentin felsefe etkinliği ile gündeme gelmesinin önemine değindi. Tülek, Felsefe Festivali'nin, bazı olumsuz algıların azalmasına katkıda bulunacağını kaydetti.

Daha sonra Eskişehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demet Taşdelen 'Zaman' adlı koreografiyi sundu. Sahne alan ve dans eden Taşdelen'in, felsefye farklı yaklaşımı ilgiyle izlendi.

Nuran Dilek 'Öykülerle Çocuklar İçin Felsefe', Ömer Naci Soykan 'Felsefe Hayata Ne Yapar?', İsmail Demirdöven 'Albert Camus ve Devrimin Sorunsalı' konularıyla festivale katkıda bulundu. Etkinlikte ayrıca Örsan Öymen'in 'Felsefe Nedir?', Osman Şahin'in 'Halk Ozanlarımızda Felsefe', Yücel Kayıran'ın 'Poetikanın Felsefe Algısı', Ali Osman Gündoğan'ın 'Hayata Davet Eden Felsefe', Harun Tepe'nin 'Felsefede ve Yaşamda Etik Politika İlişkisi' başlıklı söyleşileri yer alıyor.

FELSEFEYE FARKLI BAKIŞ
Şiir ve müzik dinletileriyle renklendirilen Felsefe Festivali'nde Ali Utku'nun 'Edebiyat ve Felsefe', Betül Çotuksöken'in 'İnsan Felsefesinde Yeni Bir Boyut', Hatice Nur Erkızan'ın 'Felsefe İnsanlığın Hizmetinde Nasıl Olabilir?' ve Haluk Erdem'in 'Hayatın İçinde Felsefe' başlıklarıyla yapacağı sunumlar da katılımcılara felsefenin farklı yönlerini aktarıyor.

Facebookta Paylaş