"TBMM\'de engelli temsilci neredeyse yok"

"TBMM\'de engelli temsilci neredeyse yok"

Nüfusun yüzde 14’ü engelli ama TBMM’de engelli temsilcisi neredeyse yok

Milletvekili aday listelerinde engelli temsilcileri uygun oranda yer almalı

Yaklaşan genel seçimler öncesinde, Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi’nce yapılan açıklamada, siyasi partilere, TBMM’de engellilerin istenilen düzeyde temsil edilmesine yönelik çağrı yapıldı.

Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Duran Karakaya imzalı açıklamada şu görüşlere yer verildi;

“Parlementolar ülkede yaşayan tüm insanların ve grupların ülkeye dair görüş, düşünce ve önerilerini ifade edebildikleri toplumun temsilcilerinin yer aldığı en üst düzeydeki organdır. Demokrasinin gelişimi ile beraber halkın yönetimde temsil edilmesi, temsilcilerin, kamunun ortak çıkarlarını ilgilendiren konularda üstlendikleri roller, görevler ve sorumlulukları artmıştır.  Nüfusun yüzde 14’lük kısmını oluşturan angellinin temsili noktasında mevcut durum arzu ettiğimiz düzeyin çok gerisindedir.  24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Genel Seçimlerde engelli temsilcilerini TBMM’de görmek istiyoruz.

Engelli hakları için politika geliştirmek ve ayrımcılığa karşı olmak, engellilere yönelik kullanılan dil ile mücadele etmek, engelli istihdamı, sosyal haklar, engellilerin bakış açısının TBMM’de temsil edilmesi en büyük dileğimizdir.

Adana Kent Konseyi Engelli Meclisi olarak tüm siyasi partilerimize Milletvekili aday listelerinde engellilere temsil hakkı verecek şekilde düzenlemeler yapma ve listelerinde engelli adaylara yer verme çağrısında bulunuyoruz. Saygılarımızla…”

 

Facebookta Paylaş