"Suriyeli çocuklara yaz aylarında da eğitim verilmeli."

"Suriyeli çocuklara yaz aylarında da eğitim verilmeli."

Adana Kent Konseyi Eğitim Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Adnan Gümüş, iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin çocuklarına, yaz aylarında da eğitim verilmesi gerektiğini söyledi. 

Gümüş, Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan'la birlikte 'Adana ve Türkiye'deki Göçle Gelenler Sorunsalı Çalıştayı'nın sonuçlarını 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü'nde açıkladı. Suriyeli çocukların Türkiye'ye adaptasyonunun bir an önce sağlanması gerektiğini belirten Gümüş şöyle konuştu:
"Yaz aylarında Suriyeli çocuklara mutlaka eğitim verilmeli. Ancak bu konuda sorunlar var. En büyük problem, okul bulamamak ve taşıma sistemi. Bunlar aşılmalı. Adana sıcak bir yer ama mevcut okullarda yaz aylarında Suriyelilere yönelik farklı eğitim modelleriyle bu sorun çözülmeli."

DÖNMEK İSTEMEMELERİ ANLAŞILABİLİR 
Adana'da yaşayan Suriyelilerin büyük bölümünün ülkesine dönmeyi düşünmediğini belirten Gümüş sözlerini şöyle sürdürdü:
"Suriyelilerin geri dönmek istememesinin en büyük nedeni sosyal imkanlar. Türkiye'nin batıya daha yakın olması. Göç eylemi daha yoksul bölgelerden daha zengin ülkelere doğru gidiyor. Gelenlerin oradaki yaşamı alt üst olmuş. Burada kendine yeni bir yaşam oluşturuyor. 2012'de gelenleri düşündüğünüzde 4 yıldır buradalar. Ortalamaları da 2 yıl. Gelenler, orada evlerinin harap olduğunu söylüyorlar. Bu insanlar, geri dönseler bile oradaki varlıklarını tekrar toparlamak için ağır bir faturayla karşı karşıya kalacaklar. Öyle olunca mevcut yapıyla devam etmek, hem kendi açılarından hem çocuklarının geleceği açısından daha makul görünüyor. Sonuçta komşu komşuyla çatışmış durumda. Bazıları Esad'ın yanında bazıları ise IŞİD veya muhalif grupların yanında yer aldı. Bunların travmalarının tamir edilmesi de kolay değil. İktisadi durumunun dışında da bunu tamir etmek kolay değil. Irak'ı görüyorsunuz 13-14 yıldır hala toplanamadı. Afganistan 16'ncı yılına girdi. Buralarda bu insanlara uygun yaşam alanları oluşturması kolay bir maliyetle oluşmuyor. Bu yüzden geri dönmeme düşünceleri anlaşılabilir bir durum."

BİRLİKTE YAŞAM ORTAMI OLUŞTURULMALI
Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan da Suriyelilerle birlikte yaşam ortamı oluşturulması için çalışma yürüttüklerini söyledi. Aslan şöyle konuştu:
"Çalıştay sonrası hazırlanan bu rapor Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyor. Kamu kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler 2 gün boyunca yasal statü, eğitim, barınma, sağlık sorunlarını tartıştı. Önümüzdeki raporu belediye meclisine gönderdik. Uygulamaya yönelikte hukuksal, psikolojik ve rehberlik hizmetlerini veriyoruz. Kamplarda da çalışmalarımız oluyor. Uluslararası boyutta da nisan ayı içinde bir panelimiz olmuştu. Göç sorunlarını uluslarası bakışla bizim buradaki sorunlarımızı Avrupa'ya aktardık. Özellikle sosyal uyum noktasında devletimize vatandaşlarımıza büyük bir görev düşüyor. Bu sorunu en aza indirme açısından, birlikte yaşamak için ortam oluşturmamız gerekiyor."

Facebookta Paylaş