"Çocuklarımızın geleceği okul öncesinden geçiyor."

"Çocuklarımızın geleceği okul öncesinden geçiyor."

Adana Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Adana Kent Konseyi iş birliğinde yapılan basın açıklamasında okul öncesi eğitime önem verilmesi gerektiği bildirildi.

Adana Kent Konseyi'nden yapılan açıklamada; "Kent Konseyi organlarımız tarafından Adana’da yapılan çalışma sonucunda okul öncesi eğitim çağında (48-72 aylık) yaklaşık 100.000 civarında çocuğun var olduğu ve bunların 30,000’e yakınının okul öncesi eğitimi aldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, Bu durumun eğitim seviyesi yüksek, mutlu, huzurlu nesiller yetiştirilmesini hedefleyen Adana Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere bizleri de çok kaygılandırmaktadır. Bu amaçla Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yürütülen “Minik Kalpler” projesine destek olunması son derece önemlidir" ifadeleri kullanıldı. 

Çocukların geleceği için okul öncesi eğitimin önemini vurgulayan açıklama şöyle devam etti:

ÇOCUKLARIMIZIN VE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ HERŞEYDEN ÖNCE OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDEN GEÇER

"Eğitimde; Matematik, Fen ve Dilde en başarılı çocuklar, okul öncesi eğitimi ( kreş, anaokulu, ana sınıfı eğitimi) en yüksek olanlardır. 15 yaş grubu sınavlarda dünya genelinde en başarılı ülkeler okul öncesi eğitimin en yüksek olduğu Japonya, Finlandiya ve Çin gibi ülkelerdir.

Türkiye ne yazık ki 65 ülke arasında ancak 43-45. Sıralarda yer alabilmektedir. Adana’mız da okul öncesi eğitim ortalaması daha da düşük bulunmakta 3-5 yaş grubunda ki 100,000 aşkın çocuğumuzdan sadece ortalama 30,000’ni okul öncesi eğitime gönderilmektedir.

Adana’mızın ve çocuklarımızın geleceği için, başarılı mutlu ülkelerine faydalı bireyler olabilmeleri için çocuklarımızın okul öncesi eğitim kurumlarına, Kreş, Anaokulu ve Ana sınıflarına yazdırılması gerekmektedir."

Facebookta Paylaş