Ünal: Kadın-erkek arasında fırsat eşitliği sağlanmalı

Ünal: Kadın-erkek arasında fırsat eşitliği sağlanmalı

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel Cumhuriyet Parkı içerisinde düzenlenen program Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün katılımıyla gerçekleştirildi.

“FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANMALI”
Programda konuşan Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Zeynep Cennet Ünal, 8 Mart’ın tarihteki yerine dikkat çekerek; 8 Mart 1857'de ABD'nin New York kentinde 120 kadın işçinin yanarak can verdiğini, ancak günümüzde 8 Mart'ın adeta sevgililer günü gibi kutlandığını belirtti. Ünal, kadın erkek arasındaki fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

TOPLUMUN GELİŞMİŞLİK DÜZEYİNİ YANSITIR”
Kadınların yaşamındaki olumsuzluklarda erkek egemen bir kültüre sahip olunması sebebiyle erkeklerin etkisi olduğunu söyleyen Başkan Sözlü, 8 Mart’ın aslında bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için kutlandığını ifade etti. Kadının ailenin temel direği olduğunu belirten Başkan Sözlü, “Kıydığım nikahlarda şu özdeyişi söylerim hep: ‘yuvayı dişi kuş yapar’. Bunun sebebi Türk Milleti’nde ailemizin saadeti bereketi kadınların omzundaki yükselir. Kadının olmadığı bir ailenin yükselmesi toplumsal manada başarılamaz. Dünyanın gelişmiş toplumlarına bakarsak o toplumlarda kadınların iş, eğitim, siyaset hayatında ön sıralarda olduğunu görebiliriz” dedi. 

Programın sonunda Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Ünal, Başkan Sözlü’ye bir plaket ve beraberinde Adana Büyükşehir Belediyesi okuma salonunda kadınlar tarafından yapılan bir tablo takdim etti.

Facebookta Paylaş