Özen: Kurtuluşun adı 5 Ocak

Özen: Kurtuluşun adı 5 Ocak

Adana Kent Konseyi Başkanı Ahmet Özen, 5 Ocak Adana'nın Kurtuluş Günü sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Adana'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94. yıldönümünde bulunduğumuzu hatırlatan Özen, Kurtuluş Savaşı'nda Adana'nın öncü rolde olduğunun altını çizdi.

Özen mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Zamanın emperyalist güçleri ülkemizi kendi arasında paylaşırken, Adana ve bölgesi de Fransızlara düşmüş. Bu amaçlar doğrultusunda Adanamızı işgal eden Fransızlar, üç yıl süre ile kendilerine özgürlüğünü teslim etmeyen bir milli direnişle karşılaşmışlar. Bu onurlu mücadele, birlik ve beraberlik ruhu içinde kazanılmış ve Fransız güçleri geldikleri gibi gitmişlerdir. Dolayısıyla 5 Ocak, Adana için sıradan bir tarih olmaktan ziyade, büyük bir anlam teşkil etmektedir. 5 Ocak Adanalılar için kurtuluşun adıdır.

Ulu Önder Atatürk Milli Mücadele yıllarında 'Bende bu vekayiin (kurtuluş mücadelesinin) ilk hissi teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur.' ifadesini kullanmıştır. Bu ifade; Zincire vurulmak istenen bir milletin, bu zincirleri kırarak elde ettiği bağımsızlığın temellerinin de Adana'da atıldığının bir göstergesidir.

Bundan tam 94 yıl önce al bayrağımıza kanının rengini veren, hakkı ödenemez vatan evlatlarının verdiği bu kutsal mücadele sonucu bugün bu kahramanların torunları olan bizler rahat ve huzurluyuz. Şanlı tarihimizde buna benzer nice zaferler kazanmış ve yaşanan sıkıntıları büyük bir dayanışma ve mücadele örneği göstererek atlatmasını bilmiş büyük Türk Milletinin evlatları olarak Milli Mücadele ve Kurtuluş Hareketini büyük bir gururla anmaktayız.

Bu önemli günü; atalarımızın, vatan ve özgürlük aşkıyla her türlü tehlike, eziyet ve cefaya katlandıklarının, emsalsiz fedakarlıklarının ve kahramanlıklarının gençlerimiz tarafından çok iyi bilinmesi, unutulmadan gelecek kuşaklara da aktarılması gerekmektedir.

Tüm Adanalıların 5 Ocak Kurtuluş Günü'nü kutluyor, şehrimizin bağımsızlığı uğruna canını veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum."

Facebookta Paylaş